Савез друштава добровољних давалаца крви Републике Српске

У Љубињу одржана традиционална акција даривања крви

Мала Госпојина се сматра великим празником и славом. Домаћини који не славе славу, одлазе са породицом свечано обучени на разноразне и многобројне саборе и вашаре, који је одржавају око цркава, односно у црквеним портама.
Oпширније...

УГЉЕВИK ДОМАЋИН ДОБРОВОЉНИМ ДАВАОЦИМА КРВИ: „ЗДРАВИ НАМ БИЛИ СОКОЛОВИ!“

У организацији Удружења добровољних давалаца крви „Соко 2020“ из Угљевика , које је најновији, једанаести члан Савеза Удружења ДДK РС, одржана је прва акција прикупљања крви. Акција је оржана 09.09. ове године, у прелијепом Угљевику, са посебним поносом и захвалношћу за указано повјерење од стране Савеза.
Опширније...

ЉУБИЊЕ: СВЕ ВИШЕ ЖЕНА И МЛАДИХ ДАВАЛАЦА КРВИ

Ове јесени реализована је још једна у низу успјешних акција ДДДК „Љубиње“. Акција је организована 21. септембра поводом обиљежавања крсне славе општине Љубиње и дана друштва – ДДДК „Љубиње“.
Опширније...

ЗАВРШЕНА ЈЕСЕЊА АКЦИЈА У ЛАКТАШИМА: Обезбјеђене 74 дозе крви

Лакташи су ове јесени били домаћин за 95 добровољних давалаца крви. Друштво добробољних давалаца крви „Лакташи“, након завршене акције Заводу за трансфузијску медицину Републике Српске, шаљу 74 дозе течности која живот значи.
Опширније...

СВЕ СМО БРОЈНИЈИ: Актив Завода за физикалну медицу и рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“ се придружио нашим хуманистима

Са поносом констатујемо да наш Савез од ове године броји неколико нових чланица. Између осталог, са нама су однедавно добровољни даваоци крви Актива добровољних давалаца крви Завода за физикалну медицину и рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“, који припадају Удружењу добровољних давалаца крви „Града Бањалука“, и броје 130 чланова.
Опширније...

будите херој !

једна даривана доза = три спасена живота

ЗА СВЕ ЉУДЕ ДОБРЕ ВОЉЕ,  КОЈИ ЖЕЛЕ ДА СЕ ПРИДРУЖЕ НАШОЈ ВЕЛИКОЈ ХУМАНОЈ ПОРОДИЦИ, ПРИПРЕМИЛИ СМО КРАТАК ПРЕГЛЕД ПРОЦЕДУРА ДАВАЊА КРВИ КОЈИ БИ ИМ МОГАО БИТИ ОД КОРИСТИ.

Ријеч трансфузија, потиче од ријечи ,,трансфундаре“ што значи преливати или пресипати. Представља поступак венске надокнаде крви и њених деривата. Користи се у свим ситуацијама када постоји недостатак или губитак крви или деривата из човјечијег организма. Коришћење трансфузије као терапијског поступка је јако распрострањено у свим гранама медицине.
Крв се добија од добровољних давалаца. То су здраве пунољетне особе. Даваоце прије давања крви прво прегледа доктор, узима им анамнезу, евентуално лабараторијске анализе.

Ко све може бити давалац крви:

  •     Здрава особа
  •     Да је тежа од 50кг
  •     Пулса од 50-100 у минуту
  •     Крвни притисак не виши од 180/100 и не нижи од 100/60
  •     Тјелесна температура до 37Ц
  •     Налаз на плућима и срцу уредан
  •     Грло без упале
  •     Лимфне жљезде, јетра и сљезина не смију бити упаљене
  •     Крвна слика добра
  •     Интервал за давање за мушкарце износи 3 мјесеца , а за жене 4 мјесеца

Посебна припрема за давање крви није потребна, али се препоручује:

  •     Да прије давања крви особа буде одморна,
  •     Да је претходне ноћи спавала уобичајено (довољно),
  •     Да је узела лагани оброк и довољну количину течности- најбоље воду 1-2 сата    прије давања крви.

Поступак послије давања крви

  •     Завој на прегибу лакта не треба скидати сљедећа два сата.
  •     Тог дана треба да се уноси течности нешто више него уобичајено (за 3-4 чаше воде). Могу се обављати уобичајене активности.
  •     Треба избјегавати тежи физички рад или вјежбе као што су подизање терета, одлазак у теретану, гурање тешких предмета, најмање 4 сата послије давања крви.
  •     Избјегавати журбу, пушење бар 2 сата, алкохол бар 8 сати, дуготрајно стајање, прегријане просторије.
  •     Тог дана не кретати као возач на дуг и напоран пут нити обављати ризичан посао (нпр.пењање, рад на скели и сл.).
  •     Књижицу да сте давалац крви пожељно је да увјек имате са собом. Без обзира што већина људи зна своју крвну групу, без писаног документа то ништа не значи.
  •     Крв даваоца се обрађује у трансфузиолошким службама ради заштите примаоца-болесника. У ту обраду спада и обавезна провјера крвне групе, Рх фактора и тестирање на болести које се преносе крвним путем (хепатитис Б и Ц, ХИВ, сифилис).
  •     Трансфузија се само примјењује у здравственим установама. Припрему и ток трансфузије надзире ординирајући доктор, а спроводи је медицинска сестра.
  •     Прималац-болесник трансфузије увијек треба да се добро информише од доктора и медицинске сестре у коју сврху прима крв.

 

ПОРЕД ДАРИВАЊА КРВИ, ВЕОМА ЗНАЧАЈАН ВИД ТРАНСФУЗИЈЕ ЈЕСТЕ ПОСТУПАК ДАВАЊА ТРОМБОЦИТА

Тромбоцити или крвне плочице су ситни крвни елементи који су потребни за заустављање крварења.
Нормалан број тромбоцита је 150000-450000 у милилитру крви. Тромбоцити се стварају у коштаној сржи. Животни вијек тромбоцита је око недјељу дана, послије чега се разграђују и нестају из циркулације.
Трансфузија тромбоцита се користи код оних болесника код којих је број тромбоцита толико смањен да је недовољан да спријечи крварење што може довести и до животне угрожености.
Из сваке јединице крви која се добија од добровољних давалаца крви могу се припремити тромбоцити. Међутим, количина добијених тромбоцита је мала и потребно је да неколико особа да крв (шест до осам) да би се припремили тромбоцити за једног болесника.
Број тромбоцита који се издваја из крви даваоца мали је у односу на укупан број тромбоцита у крви и не угрожава нормално функционисање организма, а обнови се за 48 часова.

Давалац тромбоцита може бити свако лице ако:

  •    има између 18 и 60 година
  •    има преко 60 кг
  •    је прошло 2 мјесеца од класичног давања крви

Тромбоцити се могу давати на сваких 15 дана.

За све остале информације и искуства у поступку даривања крви можете нам се обратити на телефон или е-маил из линка „контакт“.

Ваш САВЕЗ ДДДК РС      

donor1Здравствено осигурани добровољни даваоци крви у Републици Српској који су крв даривали више од десет пута трајно су ослобођени плаћања партиципације за све услуге које спадају у обавезно здравствено осигурање односно које финансира Фонд здравственог осигурања Републике Српске.

"Добровољни даваоци крви који су крв дали мање од десет пута ослобођени су плаћања партиципације уколико од посљедњег давања крви није прошло више од годину дана", речено је Срни у Фонду здравственог осигурања Републике Српске.

Добровољни даваоци крви не плаћају партиципацију за лијекове на А листи, а за лијекове на Б листи плаћају партиципацију у износу од 50 одсто референтне цијене лијека.

"Уколико желе скупљи лијек другог произвођача са А листе, онда плаћају разлику између референтне и цијене жељеног лијека", речено је у Фонду.

Фармацеути у апотекама су обавезни да осигуранику понуде лијек са референтном цијеном, а на инсистирање пацијента могу издати скупљи лијек, што значи да осигураник пристаје на доплату.

Извор: РТРС      

У СУСРЕТ 14. ЈУНУ

Активности Савеза у 2024. помогли

logoers

Мјешовити Холдинг „Електропривреда“ Републике Српске
акционарско друштво Требиње

Видео прилози на YouTube